Back to top anchor
News and updates

Investitures ceremonies at Wellington's Premier House

Issue date: 
Monday, 31 August 2009

The achievements of New Zealanders across a wide spectrum of fields will be celebrated at Investiture Ceremonies at Premier House in Thorndon this week. 

To view images from the ceremonies, click here

Governor-General, Hon Sir Anand Satyanand, will host five ceremonies at Premier House at 10.30am on Monday 31 August, 10.30am and 2.30pm on Tuesday 1 September, 10.30am on Wednesday 2 September and 10.30am on Thursday 3 September.

Media wanting to attend must contact Public Affairs Manager, Antony Paltridge, on 021 470 583 by 5pm on the day before the ceremony.

The ceremonies are being held at Premier House because of the closure of Government House Wellington for the ongoing conservation project.

Some of those receiving awards include Coast-to-Coast organiser  Robin Judkins for services to sports administration, superconductor scientist Dr Jeff Tallon for services to science, Wellington College principal Roger Moses for services to education, Wellington city councillor John Morrison for services to cricket and the community; Victoria University political scientist Professor Stephen Levine for services to education and the Jewish community; and former Secretary of Foreign Affairs and Trade, Simon Murdoch, for public services.


Monday 31 August 10.30am

  • John Clarke, Gisborne, QSO, for services to local body affairs and the community
  • Emeritus Professor Les Holborow, Paekakariki, QSO for services to education and the community
  • Yvonne Cave, Wanganui, MNZM for services to photography and horticulture
  • Ian Keats, Masterton, MNZM for services to shearing
  • Kevin O'Sullivan, Palmerston North, MNZM for services to the Anglican Church and the community
  • Le'autuli'ilagi Taotua Malaetā Sauvao, Porirua, MNZM for services to the Samoan community
  • Clive Bibby, Tolaga Bay, QSM for services to the community
  • Mervyn Brown, Masterton QSM for services to the community
  • Valerie Dell, Napier, QSM for services to women and the community
  • Angus Finlayson JP, Lower Hutt, QSM for services to local body affairs and the community
  • John Lancashire, Paraparaumu, QSM for services to conservation
  • Alec McNab, Wanganui, QSM for services to sport
  • Rev Canon Donald Rangi, Wellington QSM for services to the Treasury
  • Mele Robson, Blenheim, QSM for services to the Pacific Islands community and the community

 

Tuesday 1 September 10.30am

  • Valerie Burns, Lower Hutt, QSO for services to early childhood education
  • Dr Diane Menzies, Christchurch, ONZM for services to the environment
  • Robert Murdoch, Wellington, ONZM for services to manufacturing and the community
  • Dr Richard Isaacs, Palmerston North, MNZM for services to oncology
  • Leslie Lunny, Wanganui, MNZM for services to touch rugby
  • Robin Oliver, Wellington, MNZM for services to Inland Revenue Department
  • Mike Aamodt, Upper Hutt, QSM for services to the community
  • Michael Brooke, New Plymouth, QSM for services to sport and the community
  • Kindra Douglas, Nelson, QSM for services to the community
  • Brian Flintoff, Nelson, QSM for services to Taonga Puoro
  • Richard Nunns, Nelson, QSM for services to Taonga Puoro
  • Sister Frances Gibbs, Wellington, QSM for services to the community
  • Solomon Purcell, Havelock North, QSM for services to martial arts
  • Ellen Stevenson, Hastings, QSM for services to kindergarten administration
  • WO Thomas Allen, Porirua, DSD for services to the New Zealand Defence Force

 

Tuesday 1 September 2.30pm

  • Simon Murdoch, Wellington, CNZM for public services, lately as Secretary of Foreign Affairs and Trade
  • Robin Judkins, Christchurch, ONZM for services to sports administration
  • Dr Graham Sharpe, Wellington, ONZM for services to anaesthesia
  • Dr Leslie Galler, Wellington, MNZM for services to medicine
  • Ronald Harries, Wellington, MNZM for services to soccer
  • Hone Kouka, Paekakariki, MNZM for services to contemporary Māori theatre
  • Brian Mooney, Urenui, MNZM for services to the dairy industry
  • Farib Sos JP, Wellington, MNZM for services to international relations
  • Mary Busch, Wellington, QSM for services to education and the community
  • Lindsay MacLeod, New Plymouth, QSM for services to Māori
  • Lindsay Paku JP, Hastings, QSM for services to Māori and Māori youth
  • The late Ernest Rouse, Napier, QSM for services to entertainment (received by his son Kevin Rouse)
  • Major Robert Gillies, Upper Hutt, DSD for services to the NZ Defence Force
  • Major Simon Strombom, Porirua, DSD for services to the NZ Defence Force
  • Colonel Sean Trengrove, Nelson, DSD for services to the NZ Defence Force

 

Wednesday 2 September 10.30am

  • Dr Jeff Tallon, Lower Hutt, CNZM for services to science
  • Te Uira Graham Kerehoma, Levin, QSO for services to Māori and the community
  • Roger Moses, Wellington, ONZM for services to education
  • Professor Gareth Parry, United States, ONZM for services to neurology
  • Detective Superintendent Malcolm Burgess, Christchurch MNZM, for services to the New Zealand Police
  • John Morrison, Wellington, MNZM for services to cricket and the community
  • Senior Constable Daniel O'Connell, Wellington, MNZM for services to the New Zealand Police
  • Senior Sergeant Ross Barnaby, North Shore, QSM for services to the New Zealand Police
  • John Dunlop, Napier, QSM for services to astronomy and the community
  • Lewis Findlay, Palmerston North, QSM for services to the community
  • Margaret Morton, Seddon, QSM for services to Guiding
  • Julie Ranginui, Wanganui, QSM for services to Māori
  • Constable Bryan Ward, Auckland, QSM for services to the New Zealand Police
  • Monica Watson JP, Hastings, QSM for services to Māori

 

Thursday 3 September 10.30am

  • John Todd, Wellington, CNZM for services to business and the community
  • Jane Kominik, Wellington, QSO for services to the Ministry for Culture and Heritage
  • Professor Stephen Levine, Wellington, ONZM for services to education and the Jewish community
  • Margaret Hiha, Napier, MNZM for services to sport
  • Ian Symonds, Waikanae, MNZM for services to the community
  • Te Whetu Tipiwai, Napier, MNZM for services to Māori and rugby
  • James Eyers, Wanganui, QSM for services to music and the community
  • Thomas Hutchinson, Kaikohe, QSM for services to the New Zealand Fire Service
  • Carl Lutz, Otaki, QSM for services to the community
  • Russell Mackereth, Orewa, QSM for services to the New Zealand Fire Service
  • Kevyn Moore, Napier, QSM for services to business and the community
  • Robert Robertson, Queenstown, QSM for services to the community
  • Paul Sampson, Rotorua, QSM for services to the New Zealand Fire Service
  • Wanda Tate, Porirua, QSM for services to conservation

 

Media wanting to attend must contact Public Affairs Officer, Antony Paltridge, on 021 470 583 by 5pm on the day before each ceremony.

 

 

Last updated: 
Monday, 31 August 2009

Help us improve the Governor-General website

Your feedback is very important in helping us improve the Governor-General website.

1 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.