Back to top anchor
News and updates

Investitures at Government House Wellington

Issue date: 
Monday, 8 September 2014

Top search and rescue helicopter pilot Richard ‘Hannibal’ Hayes; former Radio New Zealand Morning report host, Geoff Robinson; reknowned Maori language advocate Dr Te Huirangi Waikerepuru; leading jurists Dame Susan Glazebrook and Dame Lowell Goddard; publisher Fergus Barrowman; All Black manager Darren Shand and former Chief of the New Zealand Defence Force Lt Gen Rhys Jones are amongst the people whose achievements will be celebrated at investiture ceremonies at Government House in Wellington next week.


The Governor-General, Lt Gen The Rt Hon Sir Jerry Mateparae, and Lady Janine Mateparae, will host six ceremonies at Government House Wellington on Tuesday 9 September (10am and 2.30pm), Wednesday 10 September (10am) and Thursday 11 September (10am and 2.30pm) and Friday 12 September (10am).


Tuesday, 9 September - 10.00am

 
• Sir Robert Stewart, of Christchurch, KNZM, for services to manufacturing and the community
• Judge Shonagh Kenderdine, of Wellington, QSO, services to the judiciary 
• Mr Duncan Butcher, of Cromwell, ONZM, for services to local government and the community 
• Mr William Caughey, of Auckland, ONZM, for services to education and business 
• Mr Rangitane Marsden, of Whangarei, ONZM, for services to Māori
• Ms Kataraina O’Brien, of Wellington, ONZM, for services to Māori and the community
• Mr Donald Cleverley, of Timaru,  MNZM, for services to business and the community 
• Mr Laurence Cooney, of Tauranga, MNZM, for services to business, law and the community
• Detective Senior Sergeant Gary Lendrum, of Auckland, MNZM, for services to the New Zealand Police and the community 
• Professor Elaine Rush, of Auckland, MNZM, for services to health
• Dr Surinder Tandon, of Lincoln, MNZM, for services to the community and textile science
• Dr Lesieli Tongati'o, of Palmerston North, MNZM, for services to education and the Pacific community 
• Mr Mark Benjamin, of Riwaka, QSM,  for services to people with disabilities
• Mr Alistair Boyce, of Picton, QSM, for services to education 
• Mr Ian Cameron, of Havelock, QSM ,for services to the community 
• Mr John Coffey, of Christchurch, QSM, for services to sports journalism and history
• Mrs Margaret Coughlan, of Timaru, QSM, for services to the community 
• Mr Paul Downie, of Great Barrier Island, QSM, for services to the community
• Mr Ian Hunter, of Gisborne, QSM, for services to education 
• Ms Rahera Ohia, of Papamoa, QSM, for services to Māori. 


Tuesday, 9 September – 2.30pm

• Sir Richard Hayes, of Te Anau, KNZM, for services to Search and Rescue and the community
• Mr Roy Ferguson, of Wellington, QSO, for services to the State 
• Ms Catherine Fitzgerald, of Wellington, ONZM, for services to film
• Mr Cyril Hayes, of Milton, ONZM, for services to local government
• Mr Ian Kearney, of Nelson, ONZM, for services to business and the community
• Mr David Baker, of Masterton, MNZM, for services to agribusiness and the community 
• Mrs Joanna Edwards, of Nelson, MNZM, for services to lawn bowls 
• Dr Virginia Hope, of Wellington, MNZM, for services to health 
• Professor Donald Maurice, of Wellington, MNZM, for services to music
• Mr Christopher Mules, of Auckland, MNZM, for services to health 
• Mr David Scott, of Gisborne, MNZM, for services to the community
• Mr Antony Backhouse, of Auckland, QSM, for services to youth and education
• Mrs Ann Barsby, of Dunedin, QSM, for services to heritage preservation 
• Mr Kevin John Conroy, of Carterton, QSM, for services to justice 
• Mr Eugene Crosby, of Wellington, QSM, for services to the community
• Mr John Harman, of Eketahuna, QSM, for services to the community 
• Mr Geoffrey Lovegrove, of Feilding, QSM, for services to education 
• Mr John Orchard, of Blenheim, QSM, for services to heritage preservation 
• Ms Beatrice Parsons, of Wellington, QSM, for services to business and the arts. 
• Mr Julian Parsons, of Wellington, QSM, for services to business and the arts.
• Ms Frances  Russell, of Wellington, QSM, for services to the community.

Wednesday, 10 September – 10.00am


• The Honourable Dame Susan Glazebrook, of Wellington, DNZM, for services to the judiciary
• Lieutenant General Richard Jones, of Wellington, CNZM, for services to the State.
• Mr Samuel Phillips, of Kaitaia, ONZM, for services to Māori
• Mr Darren Shand, of Christchurch, ONZM, for services to rugby
• Mr Dale Williams, of Otorohanga, ONZM, for services to local government and youth
• Mr Fergus Barrowman, of Wellington, MNZM, for services to publishing 
• Mrs Helen Pope, of Ashburton, MNZM, for services to harness racing
• Ms Robyn Scott-Vincent, of Auckland, MNZM, for services to television and people with disabilities
• Mrs Catriona Williams, of Masterton, MNZM, for services to spinal cord injury research 
• Dr Grant Williams, of Upper Hutt, MNZM, for services to science
• Mr Clive Asplin, of Feilding, QSM, for services to justice and the community
• Mr Peter Chambers, of Waipukurau, QSM, for services to the Royal New Zealand Returned and Services Association 
• Miss Piripo Elisaia, of Auckland, QSM, for services to the Pacific community 
• Mr Donald Heslop, of Leeston, QSM, for services to the community and photography
• Mr James Lower, of Kapiti Coast, QSM, for services to the community
• Dr Logan McLennan, of Porirua, QSM, for services to health and education
• Mrs Margaret Stove, of Australia, QSM, for services to hand-knitted lace design
• Ms Charmeyne Te Nana-Williams, of Waitakere, QSM, for services to people with disabilities
• Lieutenant Colonel Richard Weston,  of Upper Hutt, for services to the New Zealand Defence Force 
• Captain Dominic Wylie of Christchurch, for services to the New Zealand Defence Force. 


Thursday, 11 September - 10.00am


• Dame Patricia Reddy, of Wellington, DNZM, for services to the arts and business
• Dr Huirangi Waikerepuru of New Plymouth, CNZM, for services to Māori
• Dr Graham Stoop, of Paraparaumu, QSO, for services to education
• Mr Alan Chester, of Auckland, ONZM, for services to sport
• Mr Riki Herengitana-Cherrington, of Invercargill, ONZM, for services to Māori and education
• Ms Lynn McKenzie, of Wellington, ONZM, for services to women
• Professor Michael  Priestley, of Diamond Harbour, ONZM, for services to structural engineering
• Mrs Melba Brajkovich, of Auckland, MNZM, for services to the wine industry and the community
• Mrs Marie Brown, of Wellington, MNZM, for services to music
• Mr Bryan Jackson, of Waikenae, MNZM, for services to the motor industry and the community
• Mrs Colleen Marshall, of Nelson, MNZM, for services to the arts 
• Mr Waihaere Mason, of Nelson, MNZM, for services to Maori
• Ms Rachel Noble, of Wellington, MNZM, for services to the deaf 
• Mr Francis Stark, of Wellington, MNZM, for services to film
• Mr John Collings, of Taihape, QSM, for services to the New Zealand Fire Service and the community 
• Mr Tony Collings, of Taihape, QSM, for services to the New Zealand Fire Service and the community
• Mrs Margaret  Macbean, of Auckland, QSM, for services to education
• Mr William Rackham, of Paeroa, QSM, for services to the New Zealand Fire Service
• Mr Walter Russell, of Whitianga, QSM, for services to the New Zealand Fire Service
• Mr Donald Shanks, of Whakatane, QSM, for services to the New Zealand Fire Service 
• Mrs Heather Te Au Skipworth, of Hastings, QSM, for services to athletics and Maori
• Mrs Eileen Von Dadelszen, of Hastings, QSM, for services to the community
• Mrs Jane Yoong, of Waikanae, QSM, for services to senior citizens.

Thursday, 11 September – 2.30pm


• Dr Warren Tucker, of Carterton, CNZM, for services to the State
• Mr Rodney  Bell, of Auckland, ONZM, for services to youth
• Dr Francis Boffa, of Waikenae, ONZM, for services to landscape architecture
• Mr Roderick Cooper, of Taupo, ONZM, for services to local government
• Mr Donald Miskell, of Christchurch, ONZM, for services to landscape architecture 
• Mrs Vanessa Eparaima, of Rotorua, MNZM, for services to Māori 
• Mr Paul Hudson, of Port Chalmers, MNZM, for services to business and the community 
• Dr Anthony Ruakere, of New Plymouth, MNZM, for services to Māori health
• Mr James Sadler, of Masterton, MNZM, for services to the community
• Mrs Julie Seymour, of Christchurch, MNZM, for services to netball.
• Mr Douglas Archbold, of Christchurch, QSM, for services to farming and the community 
• Mrs Janice Beck, of Napier, QSM, for services to music 
• Mr Christopher Grace, of Hunterville, QSM, for services to racing and the community
• Mr John Harwood, of Brightwater, QSM, for services to the community 
• Ms Ruth Jones, of Christchurch, QSM, for services to people with disabilities
• Mr Alan Key, of Gore, QSM, for services to recreational fishing
• Mr James  Lum, of Taradale, QSM, for services to the community 
• Mrs Jennifer Mayer, of Taupo, QSM, for services to Girl Guiding and the community
• Mr Peter McPherson, of Tapanui, QSM, for services to the community 
• Mr William Rossiter, of Whangarei, QSM, for services to the community.


Friday, 12 September – 10.00am


• Sir Peter Vela, of Hamilton, KNZM, for services to the thoroughbred industry
• The Honourable Dame Lowell Goddard QC, of Wellington, DNZM, for services to the law 
• Mrs Norah Barlow, of Wellington, ONZM, for services to business 
• Mr Leslie Probert, of Putorino, ONZM, for services to local government and the community
• Mr Geoffrey Robinson, of Lower Hutt, ONZM, for services to public broadcasting 
• Mr Dillon Boucher, of Auckland, MNZM, for services to basketball 
•  Mr David Meates, of Christchurch, MNZM, for services to health 
• Mr Glenn Smith, of Whakatane, MNZM, for services as a broadcaster 
• Mr Bevan Taylor, of Hastings, MNZM, for services to Māori
• Mr Ian Tucker, of Nelson, MNZM, for services to Search and Rescue
• Staff Sergeant Dean Rennie of Upper Hutt, NZGM, for services in Afghanistan.
• Mr Michael Christensen, of Tauranga, QSM, for services to business and the community 
• Mrs Brenda Donovan, of Bluff, QSM,for services to seafarers 
• Mr Ian Dymock, of Featherston QSM,, for services to the Merchant Navy 
• Mrs Fereni Ete, of Wellington, QSM, for services to the Pacific community and education 
• Mrs Colleen Freitas, of Hokitika, QSM, for services to senior citizens and the community 
• Mr John Markby, of Whangarei, QSM,for services to the community and as a broadcaster
• Mr Graeme Sanders, of Otorohanga,  QSM, for services to senior citizens and the community
• Mrs Antonia Sharp, of Taupo, QSM,for services to the visually impaired
• Dr Ian Smit, of Kaitaia, QSM, for services to health 
• Mr Alan Spence, of Wakatane, QSM,for services to brass bands 
• Mr Kevin Wearne, of Mount Maunganui, QSM,for services to the community.


 

Last updated: 
Monday, 8 September 2014

Help us improve the Governor-General website

Your feedback is very important in helping us improve the Governor-General website.

3 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.